FILMA “KAROSTA”

Filmu par Karostas vēsturi iespējams noskatīties Karostas cietuma bufetē. Filma visiem saprotamā koncentrētā veidā sniegs informāciju par Karostas vēsturi – tās izveides cēloņiem, būvniecības gaitu, attīstību dažādos vēstures posmos. Filmas scenārija autori ir vēsturnieki Gunārs Silakaktiņš un Juris Raķis. Filmā izmantoti vēsturiski fotoattēli un kino kadri no privātajām kolekcijām un kino arhīva. Filmas garums ir 15 minūtes.

 

FOTO IZSTĀDE

Lielformāta brīvdabas foto izstāde “Latviešu karavīrs toreiz un tagad”. 2019. gada jūnijā Karostas festivāla ietvaros septīto reizi notika radošā nometne fotogrāfiem “Karosta – foto osta”. Nometnē piedalījās 35 fotogrāfi no dažādām Latvijas pilsētām. Foto nometne tika veltīta Brīvības cīņu simtgadei un tika veidota fotogrāfiju kolekcija par tēmu “Latviešu karavīrs toreiz un tagad”. Fotogrāfu uzdevums bija portretēt mūsdienu karavīrus un militāro spēļu entuziastus, tā uzsverot Karostas militāro pagātni un veicinot izpratni par karavīra nozīmi un lomu mūsdienās. Kā modeļi fotosesijās piedalījās gan zemessargi un Jūras spēku jūrnieki, gan tie, kam kauju imitācija ir vaļasprieks – Kara vēstures biedrība “Latviešu karavīrs” un Liepājas airsoft spēlētaji.

 

BRĪVĪBAS TAKA

Brīvības taka ir 10 km pārgājienu taka, kas dod iespēju iepazīt Liepājas nocietinājumu izveides stāstu, uzzināt par Brīvības cīņām 1919. gadā, izbaudīt Karostas dabas daudzveidību, atklāt jaunas vietas Karostā un labi pavadīt laiku brīvā dabā. Vairāk par apskates objektiem Brīvības takā šeit

Takas grūtību pakāpe – viegla. Segums – asfalts, grants segums, zemes ceļš, smilšains meža ceļš. Brīvības taka ir izveidota 2019. gadā, Latvijas Brīvības cīņu simtgadē, sadarbojoties Liepājas pašvaldībai un Karostas glābšanas biedrībai.

 

VELOBRAUCIENS

Maršruts velosipēdiem pa Karostas meža noslēpumainajām takām. Šo velo maršrutu varētu dēvēt par urbāno maršrutu, jo tas ved pa ielām, kas katra nosaukta par godu kādam svarīgam notikumam vai cilvēkam. Karostas ielās kādreiz virmoja dzīvība, risinājās svarīgi notikumi. Šeit taču savulaik dzīvoja pat 30 tūkstoši cilvēku – militārpersonas ar savām ģimenēm! Tomēr tagad piedāvājam iepazīt Karostu, izbraukājot to pa noslēpumainām meža takām. Ielām kartē palikuši cēlie nosaukumi, bet tur neviens vairs nedzīvo, jo tā vairs nav pilsēta armijai, bet vieta, kur cilvēki harmoniski sadzīvo ar vēsturi un dabas daudzveidību. Var braukt gan ar parastajiem, gan elektro velosipēdiem. Maršruta garums ir aptuveni 20 km. Pa ceļam ir daudz interesantu apskates objektu, piemēram, bijušais kara hospitāļa morgs, bijušās Liepājas cietokšņa centrālās pulvera noliktavas, tālmēru torņi, 1939.gada lielgabalu pozīcijas, kaprāļa Narkēvica ierakums, Redans u.c. Maršruts ir marķēts posmā, kur tas iet pa Brīvības taku, bet kādam varbūt zināms izaicinājums būs, skatoties kartē, atrast pareizās ielas Karostas mežos. Maršruta karte

 

REDANS

Redans ir daļa no 19.gs beigās būvētā cara laika cietokšņa, kurā 1919.gadā notika sīvas cīņas, aizstāvot Liepāju pret Bermonta karaspēku. Tagad Redanā ir iespējams iepazīties ar Liepājas cietokšņa vēsturi un varonīgo Liepājas aizstāvēšanu 1919.gadā.

No 2019. gada 27.maija līdz 9.jūnijam Redanā Karostas festivāla ietvaros notika starptautisks mākslinieku plenērs, kurā piedalījās 15 mākslinieki no dažādām pasaules valstīm. Redanā tapa darbi, kas tika veltīti Brīvības cīņu simtgadei. Savukārt 2020. gada jūnijā Karostas festivāla ietvaros Redanā sienu gleznojumus veidoja divas mākslinieces – Katrīna Vīnerte no Latvijas un Katrina Kolk no Igaunijas.

 

MĀKSLA IZGLĀBS KAROSTU

Karosta – būvēta karam, piedzīvojusi ziedu laikus, postu un pārmaiņu laikus. Tagad – vieta kur cilvēki dzīvo, strādā un atpūšas. Karosta – vieta, kur top māksla. 2019. un 2020. gadā Karostā notika Karostas festivāls, kuru ietvaros tika radīti mākslas darbi.

Eduarda Dubrovska sienas gleznojums Invalīdu ielā. “No dižā tautas koka lielvaras reiz atstāja vien celmu, kura gredzenos varam skaitīt savu vēsturi un apzināties, kas bijām, bet mūsu saknes ir dziļas un mēs augam no jauna. Ar kopīgu mērķi atbrīvojam asnus no pagātnes važām, lai mēs augtu diži un patiesi brīvi. Veltījums 30 neatkarības gadiem Karostā, 1990.-2020.”

Atpūtas parks “Beberliņi”. Egona Peršēvica skulptūra “BRĪVĪBU BRĪVĪBAI!” (2015)

Skulptūras idejas pamatā ir tēze, ka mūsdienu pasaules uztvere spēcīgi atšķiras no tā, kā to tvēra ļaudis, kas lika pamatus mūsu valsts izveidei. Koncepcijas pamatā ir atziņa, ka šodienas cilvēks daudz augstāk vērtē savu privāto kosmosu un ir daudz vairāk attālināts no kopīgā mērķa un idejas. Prevalē pašlabums un ekonomiskās intereses, nevis tādas augstās vērtības kā brīvība un neatkarība. Mūsdienu globālajā sabiedrībā vairāk kā jebkad agrāk indivīds noslēdzas sevī – to pierāda neskaitāmi pētījumi par sociālo mediju izplatību un to lielā popularitāte.

Kopš Kārlis Zāle radīja Brīvības pieminekli, ir pagājis gandrīz gadsimts, kura laikā ir mainījušās Latvijas iedzīvotāju un pašas latviešu tautas pārstāvju idejas par to, kas ir brīvība, kur tā atrodama un cik tā ir vērta, tādēļ bija nepieciešams radīt ja ne pieminekli, tad vismaz skulptūru, kas atbilstošāk pašreizējai situācijai komunicē šo brīvības ideju.


Ziemeļu forti. Clara Cabrera (Spānija) sienas gleznojums “Pētertirgus”, “Elementton” (Karosta) gleznojums “Нептун следит за базаром” un Al Sticking (Francija) sirmgalves portrets.

Redans. Mākslinieki:Robin Abramovic (Austrija), JP Pemapsorn (Taizeme), Luan Li (Ķīna), Clara Cabrera (Spānija), Luis F. Guevara (Venecuēla), Bartosz Janczak (Lielbritānija) and Kim Schmitz Coll (Spānija), Predrag Radonavovic (Serbija), Ramunas Vaicekauskas (Lietuva), Egons Peršēvics (Latvija), Ieva Engelmane-Galagher (Lielbritānija), Agnese un Jānis Rudzīši (Latvija), Katrina Kolk (Igaunija), Katrīna Vīnerte (Latvija).

Ziemeļu mols. Egona Peršēvica skulptūra “Karostas nāriņa”. Teika par Karostas nāriņu ir stāsts par mīlestību. 1967.gada 18.oktobra vētrā pie Liepājas, nāriņa izglābj majoru un iemīlas tajā, bet majoru vasaras beigās nosūta uz Vladivastoku, un viņi vairs nekad netiekas. Majors pazuda tāpat kā nāriņas jaunība, un nu, vairs jau ne maza meitene, tā aizvien siltās vasaras naktīs izpeld pie Ziemeļu mola un gaida savu mīļoto.

 

EKSKURSIJA PA KAROSTAS CIETUMU

Bez maksas bērniem pirmsskolas vecumā un bērniem ar Ģimene 3+ karti, kā arī, iepriekš vienojoties, dažādām sociāli mazaizsargātām iedzīvotāju grupām.

 

!!! Ja vēlaties atbalstīt Karostas glābšanas biedrības darbību un biedrības rīkotos bezmaksas pasākumus un aktivitātes, aicinām ziedot, ziedojuma summu pārskaitot uz biedrības kontu A/S Swedbanka LV58HABA0551004375031 vai ziedojot, apmeklējot Karostas cietumu un kā apliecinājumu par veikto ziedojumu, saņemot piemiņas pastkarti.