Karostas festivāls 2022
kad maskas krīt
KAD? 6.-12. jūnijā
KUR? Karostā
6.jūnijā sāksies mākslinieku plenērs. Mākslas darbi tiks radīti Karostas cietumā, Karostas ūdenstornī, Arsenālā – pamestajā cara laika munīcijas noliktavā un Redanā, kā arī Karostas pilsētvidē.
Ūdenstornī strādās mākslinieki Veronika Frolova, Reinis Liepa un tēlnieks Egons Peršēvics.
Karostas cietumā instalācijas veidos Aija Vīdnere, apmeklētāju portretus uz cietuma kameras sienas zīmēs Clara Cabrera (Spānija) un Luis Guevara (Venecuēla).
Masku darbnīcas un performances Karostas cietumā un Redanā rīkos Lielbritānijas multimākslinieks Huge Sillytoe.
Lielformāta gleznojumu Atmodas bulvārī 21 veidos mākslinieks Element-ton (Karosta).
Arsenālā – 19.gs.munīcijas noliktavā instalācijas, gaismas un skaņas performanci veidos Ritvars Embrekts (Liepāja). Arsenāls būs atvērts apmeklētājiem 9.-12.6. no pulksten 10.00-22.00.
Redanā sienas gleznojumus veidos mākslinieku grupa SERGARE no Spānijas un Reelika Tooming no Igaunijas, instalācijas – Kirils Panteļējevs, Kim Schmitz Coll (Vācija / Spānija) un karostnieks Igors Ničajs.
Notiks publiskā diskusija “Karostas vieta Liepājā, Latvijā, pasaulē”, seno spēkratu parāde, vintage tirdziņš, retro ballīte, koncerti un performances, kā arī aktivitātes bērniem.
PROGRAMMA
10.jūnijā
15.00 Mākslas darbu atklāšana un prezentācija Karostas ūdenstornī, Atmodas bulvārī 21 un Arsenālā – munīcijas noliktavā.
11.jūnijā
11.00 Karostas cietumā publiskā diskusija “Karostas vieta Liepājā, Latvijā, pasaulē”,
mākslas darbu prezentācija, vintage tirdziņš, bufete,
13.00.-17.00 masku darbnīca un performance ar Huge Sillytoe (Lielbritānija),
14.00 -16.00 seno spēkratu apskate laukumā pie jūras Katedrāles ielas galā,
16.00 seno spēkratu parādes brauciens pa Karostu,
19.30 seno spēkratu apbalvošana,
20.00 ballīte retro stilā Karostas cietuma pagalmā, spēlēs grupa “Laika bende”.
12.jūnijā
Redanā 12:00-16:00
mākslas darbu prezentācijas – Kirils Panteļējevs, Kim Schmitz Coll un Igors Ničajs,
masku darbnīca un performance – Huge Sillytoe,
koncerts – Liepājas 2.Mūzikas skolas audzēkņi, grupas “EDE”, “Magone” un Karīna Tatarinova ar grupu “Nejauši”,
Brīvības cīņu stāsti,
plaša programma bērniem,
performances,
bufete.
VISI PASĀKUMI BEZ MAKSAS!
MĀKSLINIEKI
Egons Peršēvics (Liepāja, Latvija) ir tēlnieks, topošais mākslas doktors un pedagogs ar vairāk kā 10 gadu stāžu, kas šobrīd pasniedz gan Latvijas Mākslas akadēmijā, gan Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolā.
Veronika Frolova (Latvija) ir latviešu mākslas vides vislabāk glabātais noslēpums – spēcīga gleznotāja, kas savos darbos koncentrējas uz abstraktu ķermeņu materialitātes tēlojumu. Viņa strādā gan glezniecības, gan ogles zīmējuma medijos.
Reinis Liepa (Latvija) ir izcils gleznotājs un kā pats saka: “primāri jau zīmētājs”. Reinis ilgu laiku jaunajiem māksliniekiem pasniedz zīmēšanu un ir viens no pieprasītākajiem zīmēšanas pasniedzējiem Latvijā. Glezniecībā viņš risina dažādu motīvu dialogus ar nelieliem spilgtiem krāsu akcentiem, kas bieži vien tiek nostatīti pret gaišu fonu.
Element-ton (Karosta, Liepāja, Latvija) – Liepājā iemīļots mākslinieks, kas veidojis vairākus lielformāta sienu gleznojumus, tai skaitā Karostas festivālā 2020. un 2021. gadā.
Kirils Panteļējevs (Latvija) – asociētais profesors, darbnīcas vadītājs. “Risinājumu meklējumi ir tas,kas mani aizrauj darbā ar studentiem. Formas, materiāla, lietošanas scenārija izvēle reizēm paņem daudz laika un pūļu, bet veiksmes gadījumā viss tiek atlīdzināts ar milzīgu gandarījumu. Pats esmu tēlnieks ar padziļinātu velmi meklēt jaunus izteiksmes līdzekļus. Māksla priekš manis ir iespēja runāt par man interesējošiem dzīves procesiem, distancējoties no stereotipiskām reakcijām, agresijas un modes tendencēm.”
Igors Ničajs (Karosta, Liepāja, Latvija) – Karostas glābšanas biedrības ilggadējs darbinieks, sirdī mākslinieks.
Kim Schmitz Coll (Vācija / Spānija) – veidos instlāciju no koka Redanā. “Man patīk veidot skulptūru, meklējot abstraktu skulptūru ar gludām un pseidoģeometriskām formām, formām, kas šķiet harmoniskas un spēcīgas, kā arī pavada un uzlabo tādus materiālus kā koks un akmens, vēloties nodot mūžības sajūtu.”
SERGARE (Spānija) – mākslinieku grupa, divi brāļi no Spānijas pilsētas Burgosas. Brāļi ar ielu mākslu nodarbojas jau 10 gadus, realizējuši vairākus projektus ārvalstīs. Karostas festivālā SERGARE zīmēs meitenes portretu, kā ideja ir šodienas grūtajos apstākļos atgādināt cilvēkiem, cik tīri un gaiši mēs esam, kad esam jauni.
Reelika Tooming (Igaunija) – studējusi Tartu mākslas skolā ilustrāciju, strādā gan tradicionālajās, gan digitālajās tehnikās, ilustrē grāmatas un labprāt iekļauj kādu humoristisku sastāvdaļu katrā savā mākslas darbā.
Aija Vīdnere (Karosta, Liepāja, Latvija) – veidos instalāciju “Zaudētā paradīze” Karostas cietuma kamerā. “Tas būs vizuāls stāsts par Latviešu dvēselēm, lielām un pavisam mazām, kuras netaisnīgi, necilvēcīgos apstākļos, Otrā pasaules kara laikā zaudējušas savu “PARADĪZI”, mājas-LATVIJU, ģimeni, dzimteni un iespēju uz cilvēka cienīgu dzīvi. Vizualizācija veidota iedvesmojoties no Melānijas Vanagas grāmatas “Veļupes krastā 1941-1957″, kurā tiek attēlots šis baigais notikums daudzu dienu, nedēļu, mēnešu, gadu garumā. Stāsts par izdzīvošanu, par cilvēku likteņiem, par to kā nesajukt prātā un saglabāt sevī dvēseles gaismu. Kas viņus tur pie dzīves? Kur viņi rod spēku, prātam neaptveramos apstākļos, kad liekās zaudēts ir viss! Spēku rod ticībā, cerībā, atmiņās, latviskajā dzīves ziņā-garīgo un tikumisko vērtību kopumā, dabā, mītiskajos simbolos un latviskajā sīkstumā! Šis vizuālais stāsts-instalācija ir mēģinājums, izmantojot simbolus, dabas elementus, sendienu priekšmetus un telpu, attēlot gaismu un tumsu, nelielu daļiņu dvēseles kliedziena. Arī mana dvēseles kliedziena, šodien lasot šo stāstu. Ar nolūku esmu izvelējusies vizualizācijas vietai Karostas virssardznes vienu no tumšajam kamerām, kas pati par sevi jau simbolizē ieslodzījumu. Šajā kamerā centīšos atainot gaismas, zaudētās paradīzes, sastapšanos ar tumsu, smago esības nastu, latvisko dzīves ziņu kā glābiņu, kā spēku dzīvības gaismai. Šis ir mans pirmais darbs vizuālajā instalācijā un liels izaicinājums tik smagai un nopietnai tēmai – OKUPĀCIJA.”
Clara Cabrera (Spānija) – spāņu māksliniece, kas patlaban dzīvo Liepājā. Piedalījusies visos Karostas festivālos.
Luis Guevara (Venecuēla) – zīmēs portretus Karostas cietumā. Apmeklējiet cietumu 10. jūnijā, ja gribat tapt portretēts uz kameras sienas!
Huge Sillytoe (Lielbritānija) – ir starpdisciplinārs mākslinieks, kas strādā teātrī, veido performances, mūziku, leļļu teātri, dzeju, stāstu stāstīšanu un vizuālo mākslu. Specializējas masku, leļļu un leļļu radīšanā un izpildīšanā, mūzikas instrumentiem un interaktīvām skulptūrām, kas veidotas no atrastiem materiāliem, cenšoties pavērt ceļu svešam cilvēkam uz svešu un nepazīstamu pasauli. Huge Sillytoe dzimis un uzaudzis Durhamā, Ziemeļaustrumu Anglijā, Huge Sillytoe pēdējos gados pārvietojas starp Ņujorku, Buenosairesu un ASV. Viņš ir ieguvis praksē balstītu doktora grādu Glazgovas Universitātes Teātra un izpildījuma studiju doktora grādu un ir uzstājies Laikmetīgās mākslas centrā (Glāzgovā), Manuke (Tokija), MKA: Theatre of New Writing (Melburna), Grace Exhibition Space (Ņujorka), Džadsona memoriālajā baznīcā (Ņujorka), Experiencia Hiedra (Buenosairesa), Teatro Popular La Otra Cosa (Buenos Aires) u.c. Karostas festivāla 2022 ietvaros Huge Sillytoe rīkos masku veidošanas un masku performanču tehniku darbnīcas, izpētīs brīvības sajūtu, ko maskas mums var sniegt performancē, Karostas cietuma kontekstā. Viņš arī radīs jaunu performanci, kurā tiks pētītas ieslodzījuma tēmas, emancipācija, būri, bēgšana, identitāte, tītari un pāvi”.
Ritvars Embrekts (Liepāja / Latvija) – veidos instalāciju “SHELTER” (patvērums) Arsenālā – galvenajā pulvera noliktavā. https://maps.app.goo.gl/KaN4T8J9tF3A9HyP9
“Ko katram no mums īstenībā nozīmē “patvērums” un cik dažādi tie var būt. Kādam tā ir pajumte un māju sajūta, kamēr varbūt cits savu patvērumu meklē darbā. Bērnam tas ir apskāviena mirklis ar saviem vecākiem, citam – domāšanas veids un pasaules apceļošana. Un nav nekādas nozīmes, kas mēs esam, ko ikdienā darām, cik daudz naudas pelnām vai kādā valodā runājam… var pienākt diena, kad mēs savu patvērumu zaudējam. Un tajā brīdī mums līdzās ir tikai pieredzes un atmiņu bagāža, empātija vienam pret otru, cilvēcība. SHELTER sniegs iespēju pārdomāt notikumus sev apkārt un uzdot jautājumu sev – kā es rīkotos, ja nonāktu šādā situācijā?”
MŪZIĶI
Grupa “EDE” (Liepāja, Latvija) – grupa radās 2018 gada oktobrī. Dalībnieki: Jēkabs Lociks – ģitāra, vokāls, Kristaps Vītols-Vītoliņš – ģitāra, backvokāls, Rūdolfs Kirhners – taustiņi, backvokāls, Marks Jonatans Runds – basģitāra, Sebastians Šmits – bungas. “Komponējam un spēlējam mūsu rakstītās dziesmas, kuras sevī ietver elementus no roka, džeza, mathrock. Skanējumu ietekmē grupas dalībnieku atšķirīgā mūzikas gaume, kā rezultātā šīs gaumes sintezējas veidojot ko pavisam jaunu. Dziesmu veidošana notiek Jēkabam atnākot ar savas dziesmas idejām, tālāk kopīgi domājam, komponējam un attīstām dziesmu līdz gala iznākumam. Lirikas raksta Jēkabs. Lirikas tiek veidotas caur metaforām, un gandrīz nekad nav burtiskas. Tās ietver kompleksu cilvēka sajūtu pasauli, kā arī specifiskas sajūtas, kurām trūkst valoda, lai tās izteiktu burtiski. Šobrīd grupai ir izveidots albums, kurš ir ieraksta veidošanas procesā.”
Grupa “Magone” (Liepāja, Latvija) – “Magone” savas ziedlapiņas plašākai publikai atvēra 2019.gada vasarā. Sākotnēji tika izpildītas pašu rakstītas kompozīcijas. Laikam ejot, sastāvs ir mainījies un līdz ar to arī repertuārs ir mainījies uz sabiedrībā zināmiem gabaliem, ko mūziķi paši savā stilistikā aranžē! Šobrīd grupā spēlē ģitārists Kristaps Vītols – Vītoliņš, basists Jēkabs Lociks, bundzinieks Rūdolfs Kolerts, saksofonists/flautists Emīls Knubis. No grupas pamata sastāva palikusi vien vokāliste Ieva Anna Avotiņa.
Grupa “Nejauši” (Liepāja, Latvija)– ir subjektīvi eksperimentālas brīvās mūzikas projekts, ko pārstāv mūziķi no Latvijas – Valdis Skarevičs un Roberts Dinters. Šoreiz viņiem pievienosies arī aktrise Karīna Tatarinova. Trīs mūziķi vienosies skaņas sadursmē, kuras pamatā būs papildināšanas, saplūšanas, iziršanas un atkalsākšanās nosacījumi, ar visrnosacījumu – pagaismot.
Grupa “Laika bende” (Latvija) spēlēs retro ballīti Karostas cietuma pagalmā 11.jūnijā.
Diskusija “Karosta – Liepājā, Latvijā, pasaulē”